ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ТА БЛИЗЬКИХ

З червня місяця в Україні відбувся черговий етап послаблення карантинних заходів у багатьох регіонах. З цієї причини по різних куточках України виникли проблеми з поширенням короновірусної хвороби. Деяка частина суспільства та й бізнесу сприйняла пом’якшення карантину, як повне його завершення. Чи то люди втомилися від майже чотиримісячних обмежень та сидіння вдома, чи то звикли до загрози і почали ставитися до неї буденно, забувши про перестороги.

Після тотального карантину, суворої самоізоляції люди засумували за спілкуванням та літнім відпочинком. Прихід спекотного літа майже співпав з пом’якшенням заборон, що створило ілюзію: найстрашніше позаду і все знову буде “як раніше”.  

Однак це не так! Вірус не зник і не став менш небезпечним. Тому ми змушені вчергове нагадати усім про небезпеку коронавірусу. Лише спільно дотримуючись правил безпечної поведінки ми зможемо посприяти тому, щоб кількість нових випадків COVID-19 не збільшувалася.

ЯК ВИЗНАЧИТИ НА ПОЧАТКОВИХ СТАДІЯХ КОРОНАВІРУС?

На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, втома, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – діарея або кон’юнктивіт.

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека. Важлива вчасна діагностика та початок лікування, так як за симптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб. При вище перелічених симптомах необхідно відразу зателефонувати до свого сімейного лікаря. Надалі – лікар надасть алгоритм дій, що робити. Не займайтеся самолікуванням!

Для отримання консультації та допомоги у разі проявів симптомів, схожих на коронавірусну інфекцію COVID-19 в нашому центрі ПМСД щоденно з 8.00 год. по 20.00 год. працює «ГАРЯЧА ЛІНІЯ», при потребі телефонуйте за номерами: 0988530878, або 0636047100.

ХТО Є ГРУПОЮ РИЗИКУ?

З особливою відповідальністю мають дбати про себе усі, а особливо ті, хто відноситься до груп ризику.

Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Вразливою групою є люди похилого віку, діти та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом. Вони більш схильні до розвитку важких захворювань.

Також після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.

ХТО ТАКА КОНТАКТНА ОСОБА?

Контактна особа при випадку COVID-19 – це особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19. Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад, через рукостискання).

Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо).

Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.

Особи, які перебували у закритому середовищі (наприклад, автотранспорт, магазин, коридор лікарні тощо) з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.

ЯК МОЖНА ЗАРАЗИТИСЯ, ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС?

Наразі відомо, що новий коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.
Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м).

На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д.

Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (дверних ручок, поручнів тощо), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті (відстань менше 1,5м.). Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД ЗАРАЖЕННЯ:

Намагатися захистити себе, коли це можливо. Для цього:

📌 Дотримуйтесь безпечної відстані та уникайте людей, які хворіють.

📌 Часто мийте руки з милом не менше 20-40 секунд. Використовуйте антисептик за неможливості ретельно помити руки. Радимо обробляти руки після прогулянок, після дотиків до інших людей, до поверхонь за межами вашого будинку, перед прийомом їжі або перед приготуванням їжі тощо.

📌 Не торкайтеся немитими руками очей, носа та рота.

📌 При необхідності прокашлятись або чихнути робіть це у зігнутий лікоть, серветку чи носовичок.

📌  Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.

📌 При необхідності відвідати сімейного лікаря або будь-якого іншого спеціаліста, узгоджуйте час відвідування заздалегідь з лікарем, або запишіться на прийом онлайн через інформаційну систему asket.net, щоб уникнути черги та скупчення людей.

📌 Не забувайте про носіння захисної маски у громадських місцях.

📌  Уникайте скупчення людей.

Сьогодні рівень захворюваності COVID-19 продовжує зростати. Всупереч легковажним настроям у суспільстві статистика захворюваності невпинно повзе вгору, досягаючи чергових піків. Так, наприклад, на ранок 26 червня в Україні було зафіксовано найбільшу від початку епідемії кількість хворих за добу – 1109 осіб, це був найвищий добовий антирекорд в нашій країні.

Усім нам необхідно задуматися і вдуматися в статистичні данні, які оприлюднюються щодня про кількість захворювань і летальних випадків. Будьте обачні! Дотримуйтесь елементарних правил. Майбутнє без COVID-19 залежить від кожного з нас!

 Адміністрація

КНП «Ізяславський ЦПМСД»